۵۱ نکته برای یک صاحب سگ مسئولیت پذیر

داشتن سگ، یک لذت، امتیاز و مسئولیت است. اگر قصد دارید یک سگ را به زندگی خود بیاورید، بطور جدی درمورد تعهدی که یک صاحب سگ مسئولیت پذیر باید داشته باشد، فکر کنید.

در اینجا ۵۱ نکته ی تایید شده توسط سازمان جهانی سگ برای یک صاحب سگ خوب و مسئولیت پذیر وجود دارد.

با کمک این مراحل می توانید بهترین انتخاب، سگی شاد، سلامت و متناسب با سبک زندگی خود داشته باشید.

آماده باشید تا یک صاحب سگ مسئولیت پذیر باشید.

 

۱- تعهد را بشناسید

قبل از تصمیم گیری درباره مناسب بودن یک سگ، یک ارزیابی صادقانه انجام دهید: آیا شما آماده تعهد مالی، عاطفی و زمانی نسبت به یک سگ هستید ؟

۲- سبک زندگی خود را ارزیابی کنید

به نژاد سگی فکر کنید که به بهترین وجه متناسب با سبک زندگی شما باشد. قبل از انتخاب نژاد، تمام جنبه های زندگی خانواده خود را ارزیابی کنید از جمله سرگرمی ها، فعالیت ها، شخصیت ها..

۳- یک لیست تهیه کنید

بر اساس ارزیابی هایی که انجام دادید، چه ویژگی هایی را در یک سگ می خواهید؟  اندازه، سطح انرژی، نیازهای نظافت، آموزش پذیری و خوی را در نظر بگیرید. اگر در آپارتمان زندگی می کنید، آیا از نظر قد، وزن و نژاد محدودیتی وجود دارد؟ زیرا اگر پس از آوردن سگ به خانه متوجه شوید که نژاد نامناسبی را انتخاب کرده اید حس ناخوشایندی به شما دست خواهد داد.

۴- نژادی انتخاب کنید

وقتی لیست خصوصیات ایده آل خود را تهیه کردید، تحقیق کنید تا بفهمید کدام نژاد با آن مشخصات برای شما مناسب است. مطالعه کنید و از مجموعه های پرورش سگ بازدید کنید.

۵- مراجعه به پرورش دهندگان مسئولیت پذیر

اگر سگ خود را از یک پرورش دهنده با اخلاق مسئول تهیه کنید، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

۶- با پرورش دهندگان تماس بگیرید

با پرورش دهندگان تماس بگیرید. اگر اولین پرورش دهنده ای که با او صحبت می کنید توله سگ در دسترس نداشت، دلسرد نشوید. آن شخص ممکن است پرورش دهنده دیگری در منطقه را به شما معرفی کند.

۷- سوال کنید

هنگامی که یک پرورش دهنده پیدا کردید با او راحت باشید و درخواست کنید که از پرورشگاه سگ آنها بازدید کنید. از پرسیدن سوالاتی در مورد نژاد و روش های پرورش نترسید.

یک پرورش دهنده مسئول از شما سوالات گسترده ای در مورد نوع خانه و زندگی ای که می توانید به یک سگ ارائه دهید می پرسد.

۸-صبور باشید و منتظر یک سگ کامل و مناسب بمانید

ممکن است آن سگی که مناسب شماست در زمان درخواست شما در دسترس نباشد. پرورش دهندگان مسئول تمام فصول سال تولید مثل نمیکنند و بارها اجازه بارداری به یک سگ ماده را نمی دهند. یک سگ خوب ارزش انتظار را دارد.

۹- سگ خود را انتخاب کنید

به پیشنهادات پرورش دهنده خود در مورد اینکه کدام توله سگ موجود مناسب شما است گوش دهید. اگر قصد دارید یک سگ مسن را نجات دهید، از آنها کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

۱۰- سگ را با قرارداد کتبی دریافت کنید

اطلاعات مربوط به فروش یا تصویب باید کتبی باشد. این قرارداد باید شامل جزئیاتی در مورد هزینه ها، ضمانت عدم عقیم بودن، ضمانت های اصالت و… باشد.

۱۱- وسایل ضروری و اسباب بازی ها را تهیه کنید.

قبل از اینکه سگ یا توله سگ شما به خانه تان منتقل شود، مواد غذایی، خوراکی ها، قلاده و بند، اسباب بازی ها، وسایل نظافت و سایر مواردی را که از قبل نیاز دارید تهیه کنید .

۱۲- برنامه ریزی کنید

شما و اعضای خانواده خود باید تصمیم بگیرید که مسئولیت غذا، آب، پیاده روی،ورزش، پاکسازی و نظافت بر عهده کیست.

۱۳- خانه و وسایل خود را برای آمدن سگ آماده  کنید

قبل از رسیدن سگ جدید خانه خود را آماده کنید. مواد شکستنی یا “جویدنی” را در جای بالاتری قرار دهید. سیم های برق را برای پنجه ها و بینی های کنجکاوش غیرقابل دسترسی کنید.  هر منطقه از خانه که ورود سگ تان به آن ممنوع است، مسدود کنید. دسترسی به هر چیزی در خانه یا گیاهانی که برای سگ ها سمی است را مسدود کنید. جهت شناخت گیاهان سمی برای سگ به لینک زیر مراجعه کنید. http://germanpetbox.com/%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d9%85%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%da%af-%d9%87%d8%a7/

 

۱۴- تختخواب درست کنید

یک مکان راحت – چه یک جعبه، یک تخت سگ، یا یک دسته پتو – برای سگ خود تهیه کنید تا در صورت نیاز به استراحت یا حفظ حریم خصوصی به آنجا برود.

۱۵- برنامه واکسیناسیون و معاینه را تنظیم کنید.
۱۶- بگذارید سگ شما سازگار شود.

او مطمئناً بخاطر تغییر محیط خود و دوری از خواهر برادر و مادرش احساس ناامنی و ترس می کند. اتاق، پارک یا تختخوابش را به او نشان دهید و ظرف آب و غذا برایش بگذارید. سپس او را برای جستجوی محیط جدید خود تنها بگذارید.

۱۷- سگ خود را نامگذاری کنید

پرورش دهنده شما ممکن است پیشنهادهایی برای شما داشته باشد یا شاید نام سگ شما قبلا در کنل پرورش دهنده ثبت شده باشد، اما نام غیر رسمی او با شماست.

۱۸- معرفی کنید

سگ خود را به آرامی به خانه خود معرفی کنید. وقتی تمام افراد خانواده به یک باره برای نوازش و برقراری ارتباط با او به سمتش می آیند ممکن است احساس ترس کند. در نتیجه سعی کنید بعداً همسایه ها، دوستان و سایر اعضای خانواده را به او معرفی کنید.

۱۹- حیوانات خانگی دیگر را معرفی کنید

حیوان دیگری که در خانه دارید نیز باید به درستی به سگ جدید شما معرفی شود. انتظار نداشته باشید که آنها فوراً باهم کنار بیایند. به آنها زمان دهید تا با یکدیگر سازگار شوند.

۲۰- قوانین خانه را تنظیم کنید.

از همان ابتدا به سگ خود بیاموزید که چه رفتاری مناسب است و چه رفتاری اشتباه است. اگر امروز چیزی خوب است، توله سگ شما فکر می کند برای همیشه خوب است به همین دلیل اگر رفتار اشتباهی را آموخت دیگر نمی توانید براحتی آن رفتار اشتباه را از او بگیرید. اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده از قوانینی که شما تعیین کرده اید آگاهی دارند و همگی به یک شکل به سگ تان آموزش می دهند.

۲۱- سگ خود را سالم نگه دارید

چکاپ های منظم را برنامه ریزی کنید.

به او یک رژیم غذایی سالم بدهید.

پرورش دهنده یا دامپزشک شما می تواند غذایی مناسب برای سن، اندازه و سطح فعالیت سگ شما پیشنهاد دهد. رژیم غذایی را ثابت نگه دارید. همیشه مقدار زیادی آب تازه و تمیز برایش تأمین کنید.

۲۲- ورزش کنید

به سگ خود فرصت پیاده روی، بازی بازی، دویدن در حیاط، پرتاب توپ به اطراف و هر چیزی برای تحریک ذهن و بدنش را بدهید.

۲۳- واکسن بزنید

مطمئن شوید که واکسیناسیون سگ شما انجام شده است و شناسنامه اش را بررسی کنید تا زمان واکسن بعدیش را از دست ندهید.

۲۴- از بیماری پیشگیری کنید

بسته به محل زندگی شما، سگ شما ممکن است در معرض خطر بیماری هایی مانند بیماری انگلی و ویروسی باشد. نکات پیشگیری را از پرورش دهنده یا دامپزشک خود بپرسید.

۲۵- کک و کنه را دفع کنید

سگ، رختخواب و خانه خود را از وجود انگل دور نگه دارید.

۲۶- الگوهای سگ خود را بدانید

با الگوهای سگ خود در خوردن، آشامیدن، خوابیدن و استراحت کردن آشنا خواهید شد. تغییرات عمده در این الگوها می تواند نشان دهنده بیماری باشد.

۲۷- سگ خود را به حمام ببرید

سگ خود را با شامپوی مخصوص سگ یا شامپو بچه بشویید. اینکه چند بار باید او را بشویید، به نژاد و محیط زندگی او بستگی دارد. ضمن اینکه زیاد شستن سگ ها باعث از بین رفتن یک لایه چربی روی پوست می شود و به آنها آسیب می رساند.

۲۸- سگ خود را مرتب کنید

برخی از نژادها با موی کوتاه هر هفته فقط به یک شانه زدن سریع نیاز دارند، در حالی که برخی از نژادها با موی بلند تر برای جلوگیری از گره خوردن موها وکاهش ریزش مو به شانه زدن روزانه نیاز دارند.

۲۹- ناخن هایش را بگیرید

بیاموزید که چگونه ناخن های سگ خود را بگیرید – برای راحتی کار از ناخن گیر مخصوص استفاده کنید.

۳۰- دندان هایش را تمیز کنید

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه، دندان های سگ خود را مرتبا تمیز کنید. همچنین می توانید هر از گاهی به او استخوان  بدهید تا به تمیز ماندن دندان ها کمک کند.

۳۱- بدن سگ خود را متناسب نگه دارید

به او یک رژیم غذایی متعادل بدهید و ورزش زیادی در برنامه اش قرار دهید. در غذا دادن زیاده روی نکنید.

۳۲- خطرات سلامتی نژاد را بشناسید

شما باید از مشکلات رایج سلامتی، چگونگی پیشگیری و نحوه تشخیص آنها آگاه باشید.

۳۳- مراقب تغییر نیازها باشید

با افزایش سن سگ، نیازهای او تغییر می کند. او ممکن است به رژیم دیگری نیاز داشته باشد، به خواب بیشتری احتیاج داشته باشد و تحرک کمتری داشته باشد. شما باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا او را در سلامت کامل و شادی نگه دارید.

۳۴- سگ خود را مجهز به میکروچیپ کنید

ریز تراشه ها راهی برای شناسایی دائمی سگ شما هستند و می توانند در صورت گم شدن یا ربوده شدن سگ شما بسیار ارزشمند باشند.

۳۵- با خیال راحت سفر کنید

با استفاده از باکس یا کمربند ایمنی سگ خود را در ماشین ایمن نگه دارید.

 

دوست سگ خود باشید

۳۶- بازی کنید

هر روز زمانی را برای بازی اختصاص دهید، با این کار تخلیه انرژی توله سگ شما انجام می شود و پیوند بین شما را تقویت می کند.

۳۷- پیاده روی کنید

سگ شما از گشت و گذار در پارک یا باغ یا… لذت میبرد پس او را از این لذت بهره مند کنید.

۳۸- با سگ خود صحبت کنید

شاید سگ شما کلمات شما را درک نکند، اما از صدای شما لذت خواهد برد. همچنین می توانید از سطح صدای مختلفی برای ستایش یا اصلاح رفتار سگ خود استفاده کنید مثلا برای منع او از رفتار اشتباهش با صدای بلندتری کلمه “نه” را بگویید.

۳۹- هدیه بدهید

با دادن جایزه، سگ شما همیشه از شما قدردانی می کند، همچنین یک راه کمک آموزشی عالی نیز می باشد.

۴۰- از اسباب بازی های قدیمی اش برای سرگرم کردن او استفاده کنید.

برای سرگرم کردن سگ تان  اسباب بازی های “قدیمی” را به مدت یک یا دو ماه دور از چشم او قرار دهید و دوباره آنها را بیرون بیاورید.

۴۱- ماساژ را در برنامه هایش قرار دهید

مطالعات اخیر نشان داده است که ماساژ ممکن است برای سلامتی و رفتار سگ شما مفید باشد.

۴۲- اضطراب جدایی را کاهش دهید

به سگ خود کمک کنید تا به تنهایی عادت کند. هر روز با حداقل سر و صدا او را ترک کنید. وقتی به خانه آمدید با آرامش به او سلام کنید. این به او می آموزد که ترک تو موضوعی نیست که نگران آن باشی.

۴۳- سگ خود را آموزش دهید و دستورات اساسی را بیاموزید

دستورات اساسی مانند نشستن، ماندن، آمدن و پایین آمدن را به سگ خود بیاموزید. تربیت سگ زندگی شما را آسان تر و ارتباط شما را تقویت می کند.

۴۴- سگ خود را اجتماعی کنید

سگ خود را به طور منظم در معرض افراد و موقعیت های مختلف قرار دهید و او را بخاطر رفتار آرام اش در کنار غریبه ها و سگهای دیگر ستایش کنید.

۴۵- سگ خود را ستایش کنید

او را به خاطر اطاعت از دستورات و رفتار خوب، تشویق کنید. این کار به سگ شما کمک می کند تا از آموزش لذت ببرد.

۴۶- نظارت بر بازی با کودکان

کودکان و سگ ها می توانند دوستان بسیار خوبی باشند، اما هر چقدر هم که صمیمی باشند، هنگام بازی باهم نیاز به نظارت دارند.

۴۷- به سگ خود شغل بدهید

به او بیاموزید که وسیله ای را بیاورد یا مواد غذایی را حمل کند. احساس هدف و موفقیت، به سگ انرژی داده و سلامتی او را افزایش می دهد.

۴۸- در زمان فحلی مراقب سگ ماده خود باشید

نرها می توانند بوی یک سگ ماده فحل را تا فاصله ۵ کیلومتری احساس کنند. اگر سگ ماده شما فحل شد، او را ایمن نگه دارید.

۴۹- غربالگری ژنتیکی انجام دهید

اگر قصد پرورش سگ خود را دارید، آزمایش سلامت و بیماری بسیار مهم است. تمام آزمایشات موجود را انجام دهید تا احتمال انتقال نقص ژنتیکی رد شود، مانند دیسپلازی لگن.

۵۰- مربی پیدا کنید

اگر قصد پرورش یا نمایش سگ خود را دارید، یک فرد باتجربه در کار آموزش را پیدا کنید تا اصول آموزش را به شما یاد دهد. یک مربی می تواند روزهای ابتدایی آموزش سگ شما را بسیار آسان کند.

۵۱- مثال خوبی باشید

شما به عنوان یک صاحب سگ، نه تنها در برابر سلامتی سگ خود، بلکه در قبال وضعیت سگ ها در همه جا مسئول هستید چرا که داشتن یک سگ مهربان، اجتماعی، تمیز و خوش اخلاق منعکس کننده نقاط قوت نژاد سگ تان و طرز رسیدگی شما می باشد و دیگران را در انتخاب نژاد مناسب و طرز رسیدگی صحیح به سگ راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *