گیاهان سمی برای سگ ها

 

گیاهان زیادی وجود دارند که برای سگ ها بسیار سمی و حتی کشنده می باشند. برخی از این گیاهان در پارک محله، باغ همسایه، حتی خانه شخصی شما وجود دارند.

درحقیقت وقتی صحبت از حیوان خانگی می شود، هیچ گیاه “امنی” وجود ندارد.

یک دامپزشک معروف بیان میکند: “هر گیاه توانایی مسمومیت تعدادی از سیستم های بدن را دارد.”

در حالی که لیست گیاهان سمی بسیار طولانی است، ما قصد داریم روی گیاهان سمی برای سگ ها که معمولاً در اطراف خانه ها و محلات یافت می شوند، تمرکز کنیم. با ما همراه باشید تا بدانید در پیاده روی بعدی از کدام گیاهان خودداری کنید.

۱- نخل پالم

این نخل های زینتی در آب و هوای گرم تر میرویند و همه ی قسمت های آن برای سگ ها سمی است. همچنین آنها برای سگ ها بسیار جذاب و خوشمزه به نظر می رسند.

عوارض جانبی جدی از جمله نارسایی کبد و مرگ احتمالی می تواند رخ دهد، بنابراین بسیار مراقب باشید.

۲- گیاه گوجه فرنگی

با آمدن تابستان گیاهان گوجه فرنگی در حیاط یا باغ ها می رویند. عوارض جانبی آن در سگ ها شامل: ضعف، مشکلات گوارشی، خواب آلودگی، گشاد شدن مردمک، کاهش ضربان قلب و گیجی میباشد.

 

 ۳- آلوئه ورا

از این گیاه بعنوان ماسک صورت و مصارف خوراکی استفاده می شود، اما آلوئه ورا چیزی است که سگ شما باید از آن اجتناب کند. ساپونین های موجود در این ساکولنت می توانند باعث استفراغ، اسهال، بی حالی، لرزش و ضعف عمومی سیستم عصبی مرکزی شوند.

۴- پیچک

بسیاری از انواع پیچک ها سمیت متوسطی برای حیوانات خانگی دارند. علائم مسمومیت با پیچک ها شامل: استفراغ، اسهال، ترشح زیاد بزاق و کف دهان و درد شکم، تورم دهان، زبان و لب ها.

۵- شاهدانه

مسمومیت با هر قسمت از گیاه شاهدانه یکی از رایج ترین مسمومیت های گیاهی است و بر سیستم عصبی گربه و سگ تاثیر می گذارد. عدم هماهنگی، لرزش، آبریزش، تشنج، مشکلات احتمالی تنفسی و کما.

۶- سوسن

انواع سوسن ها (لیلیوم لانگیفلوروم، اسپاتی فیلوم، سوسن ببری…) بسیار سمی می باشند و بطور بالقوه برای گربه کشنده هستند و بعضی از انواع آن برای سگ ها نیز سمی است.

از داشتن هر گونه از گیاه سوسن در خانه و اطراف آن خودداری کنید.

استفراغ، اسهال، کم اشتهایی، درد معده، گوشه گیری، مشکل در بلع، آسیب کلیه، نارسایی کلیه، نارسایی چند عضو.

۷- گلایل

این گل تابستانی دوست داشتنی می تواند باعث آبریزش، استفراغ، اسهال و بی حالی و ضعف عمومی شود.

۸- گل نرگس

این گل ها که معمولاً در بهار یافت می شوند و محبوبیت بخصوصی در کشور ما دارند، می توانند باعث اسپاسم روده، کاهش فشارخون، ترشح بزاق، لرزش، استفراغ، اسهال و حتی آریتمی قلبی شوند.

 ۹- گل چشماری (ژیپسوفیلا، نفس کودک، گچ دوست)

قبلا تقریبا در تمام دسته گل ها از این گل استفاده میشد. این گل کوچک که در ترکیب با گل های دیگر بکار میرود می تواند باعث استفراغ و اسهال شود.

۱۰- علف شیر (استبرق)

گیاهی که بسیار عادی و دلپذیر بنظر می رسد اما برای سگ ها بسیارسمی است.  گیاه شیر باعث استفراغ و اسهال می شود و ممکن است بنظرتان چندان خطرناک نباشد، اما سگ شما ممکن است دچار مشکل در تنفس، آریتمی، گشاد شدن مردمک چشم و حتی نارسایی کلیه و کبد و مرگ شود. این گیاه در مناطق گرم و خشک و بیابانی شامل جنوب خراسان، سیستان و بلوچستان، ایرانشهر، سرباز، چابهار، جنوب کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان می روید. همچنین در کشورهایی مثل اردن، سوریه و… می روید.

۱۱- دانه کرچک

دانه کرچک معمولا در فضای باز و مقیاس بزرگ یافت می شود. در صورت بلعیدن آن توسط سگ ممکن است دچار آبریزش، استفراغ، اسهال، تشنگی شدید، از دست دادن اشتها و درد شکم شود. در موارد شدید ممکن است به صورت کشیدن عضله، لرزش، تشنج و حتی کما بروز کند و کشنده باشد.

خوردن حدوداً ۸۰ دانه از آن ممکن است باعث مرگ در سگ ها گردد.

لازم به ذکر است که روغن کرچکی که برای مصارف داخلی و خارجی در بازار وجود دارد به هیچ عنوان سمی نمی باشد.

این گیاه بطور خودرو در بخش های مرکزی و جنوبی کشورمان دیده می شود. کشورهای هند و برزیل دارای جمعیت های فراوانی از این گیاه هستند.

زراعت کرچک در بسیاری از نواحی ایران مخصوصا در خراسان، جنوب ایران و بلوچستان معمول است.

اگر سگ تان اشتباها از دانه های این گیاه مصرف کرده باشد، باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید و با شست وشوی معده و استفاده از زغال فعال می توان سم موجود در معده و روده ها را شست.

۱۲- آزالیا

این بوته های گلدار، گیاهان سمی برای سگ ها هستند و مشکلات جدی دستگاه گوارش ایجاد می کنند. علاوه بر این می توانند باعث ضعف، عدم هماهنگی اندام ها و ضربان قلب ضعیف شوند. بطور کلی بالقوه کشنده است.

۱۳- لاله

متاسفانه این گل های زیبا نیز گیاه سمی دیگری برای سگ ها هستند. مشکلات معمول دستگاه گوارش با ضعف سیستم عصبی مرکزی و حتی تشنج و مرگ همراه است.

 ۱۴- گل داوودی

اگر سگ شما این گل را بخورد می تواند دچار استفراغ، اسهال، بثورات پوستی و آبریزش شود.

 ۱۵- بگونیا

این گل می تواند باعث تحریک و التهاب شدید دهان و همچنین آبریزش و استفراغ شود.

 ۱۶- خرزهره

تمام قسمتهای این گل، تازه یا خشک، سمی است و باید تمام حیوانات خانگی از آن دور نگه داشته شوند.

 

بطور کلی:

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل:

برگ و ساقه گوجه فرنگی، انگور و هرگونه مشتقات آن مثل کشمش، پیاز، برگ ریواس، آووکادو، آجیل، سیر و گردو…

 آیا گیاهی وجود دارد که برای گربه ها و سگ ها بی خطر باشد؟

درحالی که گیاهانی با سمیت کم وجود دارند (مانند نخل آرکا) اما باز هم می توانند علائم منفی مانند ناراحتی دستگاه گوارش در سگ ها و گربه ها ایجاد کنند.

علائم مسمومیت رایج در حیوانات خانگی

علائمی که یک گربه یا سگ پس از خوردن گیاهان یا غذاهای سمی تجربه می کند، به سم و همچنین حیوان خانگی ای که دارید، سن آنها، شرایط پزشکی زمینه ای و میزان مصرف آنها بستگی دارد.

علائم معمول شامل:

تشنج و لرزش (اگر روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته باشد)، اسهال یا استفراغ و آبریزش (اگر بر سیستم گوارشی آنها تاثیر گداشته باشد این می تواند نشانه تهوع باشد).

اگر حیوان خانگی شما گیاه سمی ای بخورد چه باید کرد؟

اگر مشکوک هستید که سگ یا گربه شما مواد گیاهی را بلعیده است مراحل زیر را دنبال کنید.

به یاد داشته باشید که یک تاخیر اندک ممکن است لحظات غم انگیزی را برای شما بدنبال داشته باشد.

هنگامی که با دامپزشک تماس می گیرید این اطلاعات را آماده کنید:

نژاد، سن، جنس و وزن حیوان خانگی شما، گیاهی که حیوان خانگی شما در معرض آن قرار گرفته است (در صورت امکان نمونه ای از گیاه را جمع آوری کنید)، اطلاعات خاص در مورد مسمومیت (به عنوان مثال: مقدار سم و مدت زمان قرار گرفتن در معرض)، مشکلات / علائمی که حیوان خانگی شما نشان می دهد.

توجه: استفراغ ایجاد نکنید مگر اینکه توسط دامپزشک به شما گفته شود.

“بندرت چیزی به عنوان پادزهر وجود دارد” در عوض تمرکز بر روی درمان حمایتی می باشد.

درمان حمایتی شامل مواردی مانند مایع درمانی برای مقابله با شوک، تأمین حمایت تنفسی در صورت قطع تنفس و کنترل حملات با بیهوشی حیوان می باشد.

اگر انجام این کار ایمن باشد، دامپزشکان ممکن است استفراغ ایجاد کنند تا سموم را خارج کنند. در غیر این صورت، می توان حیوان را بیهوش کرده و معده او را شستشو داد(لاواژ معده).

 آیا می توانید از خوردن گیاهان به حیوانات خانگی جلوگیری کنید؟

برخی از افراد از اسپری های بازدارنده حیوانات خانگی برای جلوگیری از خوردن گیاهان توسط سگ ها و گربه ها استفاده می کنند، اما ممکن است که این محصولات گیاه شما را بیش از حد تحریک کنند و اغلب موثر نیستند.

اغلب، اگر حیوانات خانگی شما گیاهان را می جوند، نشانه آن است که چیز جذابی ندارند.

این رفتار اغلب به ما می گوید که آنها خسته شده اند درنتیجه اطمینان حاصل کنید که از تحریک و تخلیه انرژی کافی در طول روز برخوردار می شوند و اشیا دیگری برای آنها تهیه کنید که با خیال راحت آن را بجوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *