سبزیجات مضر و سمی برای سگ ها

 

سبزیجات زیر برای سگ ها سمی است و نباید آنها را به ژرمن شفرد خود بدهید:

 

 سیر

 در حالی که سیر می تواند برای ژرمن شفرد ها مزایایی بدنبال داشته باشد، اما ممکن است مقدار کمی از آن برای آنها خطرناک بوده و موجب آسیب های شدید شود، حتی اگر حیوان خانگی شما بسیار مقاوم و قوی باشد.

سیر از خانواده ی پیاز و تره فرنگی است که برای سگ ها سمی می باشند زیرا به سلول های قرمز خون آنها، آسیب می رسانند که این می تواند منجر به کم خونی شود.

در صورت آسیب سگ شما ممکن است علائمی چون: استفراغ، اسهال، درد معده و مشکلات تنفسی داشته باشد.

 

 

پیاز ، موسیر ، تره فرنگی و پیازچه

ژرمن شفرد ها هرگز نباید پیاز، موسیر، تره و پیازچه بخورند زیرا اینها برای بیشتر حیوانات خانگی سمی می باشند. خوردن پیاز می تواند باعث ترکیدن گلبول های قرمز (همولیز) سگ شما شود! این غذاها در صورت آسیب، علائمی از قبیل: حالت تهوع یا استفراغ، اسهال، معده درد و مشکلات تنفسی ایجاد می کنند.

 

 

 

 

 

برگ ریواس

اگرچه ساقه گیاه ریواس به مقدار کم برای ژرمن شفرد شما بی خطر است (و می تواند به درمان یبوست کمک کند)، اما برگ های آن حاوی اسید اگزالیک هستند که برای سگ ها سمی است؛ و می تواند باعث آبریزش، استفراغ، اسهال، بی حالی و لرزش شود. اگر در محل نگهداری سگ تان ریواس پرورش می دهید باید مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که سگ شما هرگز به آنها دسترسی پیدا نکند.

 

 

سیب زمینی خام (یا سبز)

 سیب زمینی خام سمی است.

 سیب زمینی خام (یا سبز) حاوی سولانین است(مانند گوجه فرنگی)؛ که می تواند سیستم عصبی ژرمن شفرد شما را تحت تأثیر قرار داده و باعث تاری دید، اختلال در هضم غذا و کاهش ضربان قلب شود.

  سیب زمینی در صورتی که پخته شده و پوست آن برداشته شود، می تواند تغذیه ی مناسبی برای سگ شما باشد؛ زیرا طبخ، مقدار سولانین را کاهش می دهد.

 

 

 

قارچ

 سگ ها نباید قارچ بخورند زیرا ممکن است برایشان سمی باشد.

هزاران گونه قارچ وجود دارد، در حالی که فقط تعداد کمی از آنها سمی شناخته شده اند.

اگر سگ شما نوع سمی آن را بخورد می تواند منجر به یک عارضه ی بسیار جدی یا حتی مرگ شود. مقدار کمی قارچ سفید شسته شده از فروشگاه ممکن است مشکلی نداشته باشد، اما باز هم بهتر است ریسک نکنید!

 شناسایی گونه های سمی قارچ حتی برای افراد باتجربه می تواند یک چالش باشد. اگر حیوان خانگی شما در هنگام پیاده روی یا در جنگل یکی از آنها را خورد، جهت شناسایی گونه ی آن وقت خود را از دست ندهید و بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *