وسواس سگ

تشخیص وسواس سگ_علائم وسواس در سگ_درمان وسواس سگ

 

بازی واکشی(رفتن و آوردن) نوعی ورزش عالی برای سگ شماست اما برای بعضی از سگ ها توپ چیزی بیش از یک اسباب بازی است.

اگر سگ تان تمام مدت یک چیز گرد یا توپ در دهان خود حمل میکند یا هنگامی که اسباب بازی مورد علاقه اش را کنار می گذارید با چشم باز به آن سمت خیره می شود یا زمانی که آن اسباب بازی را می بیند کاملا حواسش پرت می شود، ممکن است دچار وسواس شده باشد.

 

برای یادگیری نحوه مدیریت وسواس سگ خود درمورد بازی های واکشی ادامه مطلب را بخوانید..

 

چگونه تشخیص دهیم که سگ مان به چیزی وسواس دارد؟

سگ ها از اسباب بازی ها هیجان زده می شوند و بعضی از آنها میتوانند یک ساعت بدون خستگی بازی کنند، اما بین اشتیاق و وسواس تفاوت وجود دارد.

 

علائم سگی که دچار وسواس است:

 

 • *می تواند تمام روز بدون خستگی بازی کند بطور مثال اگر او را به پیاده روی ببرید پس از بازگشتن به خانه سریعا به دنبال توپش می رود.

 

 • *هنگامی که توپ را می بیند به حالت خلسه درمی آید (حالت تنش زا، چشمان براق، بر روی توپ ثابت می شود و فقط توپ و دیگر هیچ).

 

 • *بسیار دشوار است که بتوانید با ناز و نوازش، پیاده روی، معاشرت و جوایز دیگر او را از بازی منحرف کنید.

 

 •  *او در پارک یا غیره از توپ یا اسباب بازی خود محافظت میکند و به سگ های دیگری که سعی در گرفتن آن دارند غر میزند.

 

 • *در زمانی که توپ از دسترسش خارج است یا توپ را برای شما می آورد و آن را نمی اندازید، علائمی از اضطراب از خود نشان می دهد.(نفس نفس زدن، رفتار مخرب و …)

 

سگ های زیادی عاشق بازی کردن هستند اما وسواس زیادی ندارند و با اسباب بازی ها، سگ ها و افراد دیگر بازی می کنند اما اگر سگ شما اسباب بازی ای را از همه چیز مستثنی می کند زمان آن است که برای نجاتش از وسواس کاری انجام دهید.

 

چرا وسواس واکشی می تواند یک مشکل جدی باشد؟

 • “سگی که نسبت به یک اسباب بازی وسواس پیدا کند و رفتار اجباری خود را بارها و بارها انجام دهد، در یک یا چند رفتار دیگر هم همینگونه رفتار کرده و یک کار را  مرتبا انجام میدهد، تا حدی که در زندگی طبیعی او تداخل ایجاد کند.”

 

چند دلیل دیگر وجود دارد که یک وسواس واکشی می تواند خطرناک باشد:
 • سگ شما می تواند آنقدر روی یک توپ ثابت شود که به موانع یا ماشین ها در خیابان برخورد کند.
 • او می تواند در برابر سگ ها و کودکانی که سعی در گرفتن توپ او دارند واکنش منفی نشان دهد.
 • بدون نظارت و مداخله شما، یک سگ شیفته و وسواس ممکن است خودش را خسته کند، حتی برای آب یا چرت زدن استراحت نکند.
 • البته، یک عارضه جانبی بزرگ دیگر نیز وجود دارد: این وسواس برای انسان استرس آور است! نگرانی در مورد کنترل تمایلات وسواسی سگ تان می تواند تأثیر منفی در رابطه شما با او داشته باشد. پس هم به خاطر او و هم خودتان، اگر سگ تان یک رفتار وسواس گونه دارد، وقت آن است که اقدامی کنید.

 

چگونه وسواس در بازی را کاهش دهیم:

خبر خوب این است که وسواس توپ سگ شما ممکن است دائمی نباشد. زمان، آموزش و توجه موثرترین ابزار برای کنترل وسواس تان در مورد واکشی هستند.

 

مراحلی وجود دارد که می توانید برای کمک به سرگرمی سگ خود انجام دهید:
 • برای سگ خود روال ایجاد کنید تا به او بیاموزد که زمان واکشی یک قسمت تضمینی از روز اوست، اما با محدودیت زمانی. سگ های دیوانه ی توپ اگر ندانند چه زمانی دوباره می خواهند با توپ محبوب خود بازی کنند، مضطرب و مضطرب می شوند. انجام یک برنامه ریزی و فعالیت قابل اعتماد، می تواند اضطراب را کاهش دهد.
 • به سگ خود دستور دهید که چه موقع واکشی تمام شود. همیشه از همان دستور استفاده کنید و همان جمله را به زبان بیاورید، مانند “دیگه کافیه” تا نشان دهد که یک بازی واکشی به پایان رسیده است.
 • دسترسی به هدفی که به آن وسواس دارد را محدود کنید. وقتی وقت بازی نیست، باید توپ یا هر شئ ای که می تواند نسبت به آن وسواس نشان دهد دور از چشم و دسترس اش باشد.
 • اسباب بازی های سگ خود را متنوع کنید. اگر او به طور خاص به یک توپ یا اسباب بازی وسواس دارد، انواع مختلفی از آنها را در اندازه ها، شکل ها، بافت ها و مواد مختلف ارائه دهید. برای کمک به شکستن الگوی ثابت شدن روی یکی، موردی را که در یک بازی واکشی استفاده می کنید تغییر دهید، به این معنا که هر دفعه شئ متفاوتی را برای او پرت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سگ شما به میزان زیادی ورزش میکند. سگ خسته سگ آرام تری است.
 • آرام باشید، علاوه بر کمک به آرامش سگ، باید سطح اضطراب خود را نیز کنترل کنید. مدیریت یک سگ دیوانه ی توپ می تواند استرس زا باشد، اما هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، می توانید برای سگ خود مفیدتر باشید.

 

 • به سگ خود اطاعت کردن را بیاموزید: همه ی سگ های عاشق توپ باید دستورات “آمدن“، “نشستن“، “ماندن” و “رها کردن” را بیاموزند.

وقتی سگ این آموزش ها را می بیند، دیگر حواسش پرت نمی شود، البته شما همیشه باید این روال را مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *