هر چند وقت یکبار باید به حیوان خانگی خود غذا بدهیم؟

این سوالی است که همه صاحبان حیوانات خانگی در مقطعی با آن روبرو می شوند. چند ایده مختلف در این زمینه وجود دارد: تغذیه آزادانه _ تغذیه برنامه ریزی شده.

در این مقاله به شما کمک می کنیم تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و حیوان خانگی تان بهتر است!

تغذیه آزاد

تغذیه آزاد روشی است که در آن شما همیشه یک کاسه غذا برای سگ یا گربه خود بیرون می گذارید و وقتی کم شد دوباره پرش می کنید. حیوان خانگی شما بطور مداوم به این ظرف غذا دسترسی دارد و می تواند به دفعات و هر اندازه که دلش بخواهد غذا بخورد.

اگرچه این روش تغذیه معایب زیادی دارد، اما در برخی شرایط تغذیه آزاد نیز می تواند سودمند باشد.
برخی از وب سایت ها تغذیه با انتخاب آزاد را بعنوان “صدمه ای به سگ ها” معرفی میکنند. اما برای تشخیص مفید یا مضر بودن این روش باید همه شرایط ارزیابی شوند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چه زمانی تغذیه آزاد ممکن است گزینه مناسبی برای سگ شما باشد.

معایب تغذیه آزاد

در حالی که تغذیه آزاد قطعا یک روش سریع و آسان است معایبی نیز دارد.

 • این روش میتواند به سرعت منجر به چاقی شود.
 • اگر چند حیوان خانگی دارید ممکن است یکی از آنها بر دیگر حیوانات مسلط شود و اجازه ندهد بقیه به ظرف غذا دسترسی داشته باشند.
 • یک نگرانی بزرگ در این روش این است که تغذیه با انتخاب آزاد باعث می شود صاحب سگ نتواند تغییرات بسیار ظریف در الگوی تغذیه و اشتهای سگ را تشخیص دهد و متوجه کاهش کالری دریافتی نشود. بنابراین ممکن است زمانی متوجه شوید که سگ شما به میزان قابل توجهی کاهش وزن پیدا کرده است، یا بطور مثال اگر حیوان خانگی شما بیمار شود نمی توانید متوجه شوید چه مدت پس از خوردن غذا علائم رخ داده است.
 • از روش تغذیه آزاد نباید در توله سگ استفاده شود. وقتی توله سگ ها در حال رشد هستند، به مقدار دقیق غذا احتیاج دارند تا اطمینان حاصل شود که کالری مورد نیاز بدن را دریافت می کنند. تغذیه با انتخاب آزاد اجازه نمی دهد میزان مصرف غذای توله سگ کنترل شود و این می تواند آنها را مستعد سوء تغذیه یا بیماری های متابولیکی استخوان کند.
 • اگرچه سگ ها توانایی خود تنظیمی مصرف غذا برای تأمین کالری موردنیاز خود را دارند، اما در مواردی همچون سگ های چاق یا سگ هایی که استعداد چاقی دارند این روش ایده آل نیست.
 • به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری های ارتوپدی در توله سگ های نژاد بزرگ و غول پیکر که غذاهای خشک خوش طعم اما بدون انرژی کافی و با چگالی زیاد مصرف می کنند، حتی اگر غذاها متعادل باشند، افزایش می یابد. یک مطالعه اشاره کرد که اگر از تغذیه آزاد استفاده شود، باید فقط در ترکیب با یک ماده غذایی کم چگالی انجام شود تا خطر ابتلا به بیماری های ارتوپدی و چاقی کاهش یابد.
 • درنهایت یکی دیگر از معایب تغذیه با انتخاب آزاد این واقعیت است که فقط با استفاده از غذای خشک می توان این روش را اجرا کرد زیرا مواد غذایی مرطوب در معرض فساد قرار دارند.
جوانب مثبت تغذیه آزاد
 • راحت- مخصوصا اگر برنامه شلوغی دارید و زیاد در خانه نیستید.
 • سگ هایی که تازه زایمان کرده اند ممکن است مایل باشند برای محافظت، گرم نگه داشتن و تغذیه بیشتر توله ها از ترک آنها خودداری کنند و لازم باشد غذا را برای او گذاشته و اجازه دهید هر زمان تمایل داشت بخورد.
 • در کتابچه راهنمای تغذیه بالینی حیوانات کوچک اشاره شده است که تغذیه با انتخاب آزاد می تواند در “آرامش” سگ هایی که در لانه زندگی می کنند تاثیر داشته باشد.
 • سگ های خجالتی ممکن است زمانی که احساس امنیت می کنند را فرصت غذا خوردن بدانند. تغذیه آزاد همچنین می تواند باعث رفع خستگی و به حداقل رساندن رفتارهای نامطلوب مانند خوردن مدفوع و واق واق کردن زیاد شود.
 • همچنین این روش ممکن است یک گزینه ایده آل برای سگ های کندخوار و آنهایی که غذا را فقط نیش میزنند باشد. این سگ ها وقتی غذا را تنها برای یک بازه زمانی مشخص و محدود دریافت می کنند، مقدار مواد غذایی مورد نیاز بدن را مصرف نمی کنند.

***مهمترین کاری که همه صاحبان سگ باید در این روش انجام دهند این است که اطمینان حاصل کنند که ظرف غذای سگ همیشه حاوی یک غذای تازه باشد.

درنهایت نکات منفی تغذیه آزاد شامل:
 1.  می تواند منجر به چاقی شود
 2.  یکی از حیوانات خانگی ممکن است تمام غذا را بخورد.
 3. رژیم غذایی محدود به غذا خشک
 4. عدم توانایی در کنترل عادات غذایی حیوانات خانگی

 

وعده های غذایی برنامه ریزی شده

در این روش، حیوان خانگی خود را با بخشی از وعده ی غذایی اش در ساعات مشخص در طول روز تغذیه می کنید. میزان غذایی که در هر وعده غذایی می خورد بسته به عوامل مختلفی از جمله گونه (گربه یا سگ)، نژاد، سن، اندازه، سطح فعالیت، تعداد وعده های غذایی در روز و سایر عوامل سلامتی متفاوت است. دامپزشک یا مشاور تغذیه می تواند در تعیین میزان تغذیه حیوان خانگی در هر وعده به شما کمک کند.

برنامه وعده های غذایی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما عامل اصلی تعیین کننده، نوع حیوان شما (گربه یا سگ) می باشد. به دلیل غرایز طبیعی گربه، برنامه غذایی ایده آل آنها داشتن ۴-۳ وعده غذایی کم در روز است. سگ به این تعداد وعده غذایی احتیاج ندارد و فقط با ۲ وعده غذایی در روز نیازش برطرف می شود. باز هم باید با دامپزشک مشورت کنید تا سالم ترین برنامه تغذیه را به حیوان خانگی خود ارائه دهید.

در حالی که تغذیه  برنامه ریزی شده به اندازه تغذیه آزاد آسان و راحت نیست، مزایای زیادی با این روش تغذیه همراه است. با وعده های غذایی برنامه ریزی شده، شما می توانید میزان مصرف غذای حیوان خانگی خود را کنترل کنید، از نزدیک عادات غذایی وی را کنترل کنید، با حیوان خانگی خود ارتباط برقرار کنید و در مورد انواع غذاهایی که حیوان خانگی شما می خورد آزادی بیشتری داشته باشید.

جوانب مثبت وعده های غذایی برنامه ریزی شده

• کنترل بیشتر رژیم غذایی
• توانایی نظارت بر عادات غذایی حیوان خانگی تان
• تنوع بیشتر در رژیم غذایی
• بیشتر با غرایز و عادات غذایی طبیعی حیوان خانگی شباهت دارد.

موارد منفی وعده های غذایی برنامه ریزی شده

• کار با آن آسان نیست

 

نحوه سوئیچ کردن از تغذیه برنامه ریزی شده به تغذیه آزاد

بصورت منظم و تدریجی غذای موردنظر را جایگزین غذای فعلی سگ تان کنید، پس از مصرف کامل غذای جدید به احتمال زیاد اشتهای سگ تا حدودی برآورده می شود، اکنون می توانید غذای بیشتری تهیه کنید تا با انتخاب آزاد تغذیه شود. http://germanpetbox.com/%d8%a7%d8%b5%d9%88%d9%84-%d8%b5%d8%ad%db%8c%d8%ad-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b3%da%af/

*البته سگ هایی که به روش آزادانه غذا می خورند، ممکن است در ابتدا دچار پرخوری شوند، اما به طور کلی، وقتی سگ ها متوجه شوند که غذای آنها همیشه در دسترس است، این تمایل کمرنگ می شود. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که، از برداشتن غذا خودداری کنید زیرا فقط باعث می شود سگ وسوسه شود دوباره غذا بخورد.

در نهایت نحوه تأمین غذای سگ و تعداد وعده های تغذیه او به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین هر موقعیت حکم می کند که کدام روش تغذیه بهترین است.

در برخی موارد، سبک زندگی صاحب عامل تعیین کننده است، اما مهم است که ارزیابی کنید آیا این به نفع سگ است یا خیر. همانطور که مشاهده شد، تغذیه با انتخاب آزاد برای انواع سگ ها مناسب نیست.

می توانید با دامپزشک یا یک متخصص تغذیه دامپزشکی مشورت کنید. به طور کلی، در اکثر سگ ها زمانی که تغذیه از طریق وعده های غذایی منظم و طبق دستورالعمل های روی برچسب غذا، مقدار مشخصی از غذا به آنها خورانده می شود، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

 

بهترین راه چیست؟

فقط یک نگاه اجمالی به لیست های بالا نشان می دهد که تغذیه به روش برنامه ریزی شده مزایای بیشتری نسبت به روش آزاد دارد. اکثر متخصصان مراقبت از حیوانات خانگی نیز موافق اند که تغذیه برنامه ریزی شده سالم ترین گزینه برای حیوان خانگی شما می باشد. با این حال، ما می دانیم که وعده های غذایی برنامه ریزی شده ممکن است برای همه مفید نباشند.

برخی محصولات وجود دارد که می تواند کمک کند تغذیه برنامه ریزی شده برای کسانی که در طول روز در خانه نیستند آسان تر باشد. اگر دوست دارید وعده های غذایی برنامه ریزی شده را برای حیوان خانگی خود امتحان کنید اما برنامه کاری تان اجازه نمی دهد، پیشنهاد می کنیم  یک غذا ده اتوماتیک زمان دار را امتحان کنید.

گزینه دیگر برای کسانی که ممکن است نتوانند وعده های غذایی برنامه ریزی شده برای حیوان خانگی خود را مهیا کنند، استفاده از ترکیبی از تغذیه آزادانه و وعده های غذایی برنامه ریزی شده می باشد. در طول روز می توانید یک کاسه کوچک از غذای خشک هنگامی که بیرون می روید یا کار زیادی دارید بیرون بگذارید و سپس زمانی که کنارش بودید وعده های غذایی منظم را بوسیله ی غذای مرطوب به او تغذیه کنید.

منابع:

تغذیه بالینی حیوانات کوچک ، چاپ پنجم ، موسسه مارک موریس
سگ: رفتار ، تغذیه و سلامتی آن ، تالیف لیندا پی. کیس
کتاب کمک درسی دامپزشکی Elsevier ، نوشته Margi Sirois
‏ Richardson DC، Zentek J، Hazewinkel HAW و دیگران. بیماری ارتوپدی تکاملی سگ ها. در: Hand MS، Thatcher CD، Remillard RL، et al.، eds. تغذیه بالینی حیوانات کوچک. ویرایش ۴ Topeka ، Kan: موسسه مارک موریس ، ۲۰۰۰ ؛ ۵۰۵-۵۲۸.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *