توپ بازی سگ

تاثیرات مثبت و منفی توپ بازی روی سگ ها و انواع توپ های بازی و ویژگی های آنها را بشناسید.

 

دیدن سگ ها در حال بازی برای تمام صاحبان آنها خوشایند و سرگرم کننده است اما باید توجه کنید که توپ های اسباب بازی می توانند برای توله سگ ها اعتیادآور باشند! اگر چه عجیب است اما حتی ‌سگ هایی که به بازی واکشی واکنش بخصوصی نشان نمی‌دهند هم توپ های تنیس را جذاب می دانند!

در ادامه مطلب علت علاقه ی وافر سگ ها به توپ های اسباب بازی را ریشه یابی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

سگ ها همیشه اهلی نبوده اند و تعقیب و شکار غریزه ی طبیعی آنهاست، از این رو عوامل محرک خاصی می توانند سگ را فریب دهند و رفتار یک طعمه را تقلید کنند، مثلا زمانی که یک توپ تنیس را به این طرف و آن طرف پرتاب می کنید به نظر می رسد که یک طعمه ی کوچک در حال پرواز است و در همه جا وجود دارد، به همین علت است که سگ شما شروع به بالا و پایین پریدن می کند، این رفتار خطرناک نیست، او توسط یک محرک غریزی تحریک شده و فقط دارد بازی می کند.

اما چه ویژگی هایی توپ را انقدر جذاب می کند؟!

رنگ:

هرچه رنگ جنبش بیشتری داشته باشد، سگ بیشتر تحریک می شود، چرا که تشخیص توپ آسان تر شده و سگ وسواس بیشتری به آن پیدا می کند و در نتیجه مقاومتش کم میشود.

شکل:

رفتارشناسان حیوانات هنوز موفق نشده اند توضیح مناسبی برای تمایل بسیار سگ ها به اشیا دایره ای مانند توپ ها و لاستیک ها پیدا کنند.

سختی:

قطعا شما از تمایلات طبیعی سگ خود آگاه هستید، سگ ها عاشق جویدن هستند، آنها توپ را دوست دارند زیرا سختی و قوامی که توپ تنیس دارد باعث می شود دندان های سگ نتوانند به راحتی آن را بشکنند و غریزه ی جویدن سگ را بیشتر تحریک می کنند.
توپ های بازی مختلفی وجود دارند، در فروشگاه های حیوانات خانگی می توانید انواع آنها را در اندازه ها و بافت های مختلف بیابید، حتی گاهی برخی شرکت ها توپ های جویدنی خوراکی تولید و در طعم های مختلف عرضه می کنند.

بد نیست نگاهی به انواع توپ های بازی بیندازیم:

*توپ های لاستیکی طبیعی

همانطور که ذکر کردیم توپ های اسباب بازی سگ در اشکال و اندازه های مختلف با قیمت و درجه کیفیت متفاوت عرضه می شوند، اما از این جهت که هر چه توپ پرش بلندتری داشته باشد سگ ها بیشتر مجذوب آن می شوند، تولید کنندگان اولویت را به توپ های لاستیکی می دهند، اما قطعا شما نمی خواهید وسیله ی بازی سگتان دارای مواد مصنوعی سمی باشد پس باید بررسی های لازم را انجام دهید تا از ۱۰۰درصد فاقد سم بودن مواد به کار رفته در توپ اطمینان حاصل کنید.

*توپ های لاستیکی ویژه:

Chucklt و Kong مارک های مشهور تولید کننده ی توپ های لاستیکی تخصصی هستند و موادی با کیفیت بالا را در محصولات خود به کار می برند تا شما از رفاه و سلامت سگ خود طی بازی های تعاملی اطمینان خاطر داشته باشید.

*توپ های تنیس:

توپ های تنیس برای سگ ساخته نشده اند و از آنجایی که مواد سازنده ی آنها دوام ندارند و حالت ساینده ای ایجاد می کنند، میتوانند خطر ایمنی برا سگ شما به دنبال داشته باشند. اما توپ های تنیسی مخصوص سگ ها تولید می شوند که ساینده نیستند و دوام و کیفیت بالایی دارند به گونه ای که با ساعت ها جویدن نیز نمیشکنند.

 

علاوه بر توضیحاتی که داده شد:

اما واقعا واکشی چه تاثیراتی روی سگ شما می گذارد! با ما همراه باشید.

 

*اثرات روی مغز

بعضی از سگ ها بارها و بارها توپ را به شما باز می گردانند حتی اگر از لحاظ جسمی درد داشته باشند این تعقیب و بازیابی آنها را سرگرم می کند اما علت آن چیست؟! پاسخ هورمون هایی است که ترشح می شوند، طی این بازی آدرنالین ترشح می شود اما ترشح بیش از حد این هورمون آسیب قلبی، بی خوابی و حساسیت عصبی را می تواند به دنبال داشته باشد، و در همین حال کورتیزول ترشح می شود که باعث رفتار های دیوانه وار و بروز احساس ناامیدی در سگ میشود.

*اثر بر مفاصل:

این تعقیب و گریز های مداوم با آسیب هایی که کم کم به عضلات و غضروف ها می زنند، موجب آسیب طولانی مدت می شوند، درواقع زمانی که سگ توپ را به دهان می گیرد، توپ سگ را مجبور می کند وزن خود را برای توزیع فشار روی پاهای جلویی متمرکز کند و این مسئله موجب فشار بیشتر روی مفاصل پاهای جلویی می شود.

*تاثیر روی عضلات

از آنجایی که مشخص نیست توپ پس از پرتاب چه مسافتی را طی می کند و سگ ها نیز اصرار بسیار بر گرفتن آن دارند استرس و فشاری بر عضلات آن ها تحمیل می شود و می تواند موجب شکستن پا، آسیب دیدگی شانه و اثرات منفی دیگر شود.

 

 

اما چگونه می توان از اثرات منفی واکشی جلوگیری کرد؟…

 

اگر می خواهید احتمال آسیب دیدگی را به حداقل برسانید باید ابتدا گرم کردن را امتحان کنید تا سگ شما برای حرکات اضافه آماده شود، شما می توانید در ابتدا توپ را در فاصله ی کمی و زیر ارتفاع کمر خود بیاندازید، این کار از تکرار پرش سگ شما جلوگیری می کند و مراقب باشید وسیله ی بازی ای که سگ شما به دهان می گیرد سنگین نباشد چرا که هرچقدر وزن آن بیشتر باشد، وزنی که بر پاهای جلویی سگ وارد می شود بیشتر می شود.

 

اما برای جلوگیری از وسواس سگ خود به توپ چه کار کنیم!؟

ساده ترین راه برای جلوگیری از وسواس در سگ این است که شما سرگرمی های جایگزین زیادی تهیه کنید که مورد علاقه ی سگ شما باشند و علاوه بر آن خودتان نیز زمانی را به سگ خود اختصاص دهید و اگر به او وقت و توجه خود را بدهید دیگر توپ برای او اولویت نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات دقیق درباره ی وسواس سگ به لینک زیر مراجعه کنید.

http://germanpetbox.com/%d9%88%d8%b3%d9%88%d8%a7%d8%b3-%d8%b3%da%af/

 

*اما چرا باید با وسواس توپ مقابله کنیم؟!

وسواس چه برای انسان و چه سگ ها ضرر دارد، وقتی که سگ شما علاقه ی زیادی به توپ بازی پیدا می کند تمایل به پرخاشگری و استرس بیشتری دارد و این مسئله پیامد های مخاطره آمیزی بر سلامت سگ شما به همراه دارد، بنابراین هوشمندانه است که با کمی محبت و عشق سگ خود را از اعتیاد نجات دهید.

 

*اما زمانی که به وقت گذرانی با سگ خود اختصاص می دهید چه تاثیرات بخصوصی بر آن ها می گذارد؟

 

۱) سگ تان را از نظر ذهنی سالم تر نگه می دارید:

شما مغز او را مدام تحریک می کنید و باعث می شود سگ شما نسبت به محیط اطراف هوشیار تر شود.

۲) موجب ارتقای سلامت جسمی او می شوید:

سگ ها هم مانند ما انسان ها برای حفظ سلامت فیزیولوژیکی به ورزش نیاز دارند، بازی و قدم زدن می تواند به سلامت اعضای بدن و خشک نشدن مفاصل کمک کند.

۳) پیوند میان شما و سگ تان محکم تر می شود:

رفتن به یک پیاده روی ساده با سگ تان به شما کمک می کند تا به او نزدیک تر شوید و به عشق و دوستی بین شما کمک می کند و اعتماد و وفاداری بیشتر را به همراه دارد.

 

۴)اضطراب سگ تان را کاهش می دهید:

گذراندن وقت با آنها به آرامش اعصاب شان کمک می کند بخصوص اگر دچار افسردگی و استرس باشند، زمانی که شما به سگ تان اختصاص می دهید، روحیه ی مثبت را در او تقویت می کند.

 

۵) برای خودتان نیز بسیار سودمند است:

شما هم همراه با او ورزش می کنید، انرژی های منفی خود را تخلیه می کنید و روانتان را به آرامش می رسانید و پیوندی که در طول بازی میان شما و سگ تان شکل می گیرد علاوه بر تقویت حس وفاداری و محبت در او، حسی فوق العاده ای به شما خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *