تغذیه سگ باردار یا شیرده

۱. آیا باید رژیم غذایی سگ ماده خود را در دوران بارداری یا شیردهی تغییر دهیم؟

تغذیه سگ ماده باردار در تمام مراحل حاملگی به منظور اطمینان از سلامتی و رشد توله سگ ها مهم است. با اینکه نیازهای تغذیه ای یک سگ در سه ماهه آخر بارداری افزایش می یابد، اما معمولا کمبودهای تغذیه ای زمانی رخ میدهد که بدن مادر تحت فشارهای ناشی از شیردهی قرار میگیرد.
ارائه تغذیه مناسب باید به گونه ای باشد که وزن سگ باردار تا زمان زایمان ۲۰-۱۵ درصد افزایش یابد و وزن مناسب تا بعد از زایمان حفظ شود. همچنین کمک کند که مقدار کافی شیر و آغوز تولید شود و رشد توله ها تا زمانی که از شیر گرفته شوند تضمین گردد.
غذای فرمول توله سگ برای دوره بارداری مفید است زیرا کالری اضافی و سطوح بالاتر سایر مواد مغذی اصلی، کاملاً متناسب با نیازهای تغذیه ای سگ ماده باردار یا شیرده است. مخصوصا اگر سگ ماده شما بسیار لاغر بوده، یا تعداد توله های زیادی در شکم داشته باشد.

تغییر رژیم غذایی سگ باردار و حرکت به سمت یک فرمول با انرژی بالا باید به صورت تدریجی و تقریباً از هفته ششم بارداری انجام شود. به تدریج مقدار بیشتری از غذای جدید سگ را در مدت زمان حدود یک هفته جایگزین غذای قدیمی کنید، تا زمانی که او فقط غذای جدید را بخورد. جهت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید. http://germanpetbox.com/%d8%a7%d8%b5%d9%88%d9%84-%d8%b5%d8%ad%db%8c%d8%ad-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b3%da%af/

یک مادر باردار برای تغذیه خود و جنین های در حال رشد به وعده های با میزان کم اما با کیفیت و انرژی بالا نیاز دارد.

برای چهار تا پنج هفته اول بارداری، یک وعده در اندازه طبیعی کافی می باشد.

اگر سگ شما سابقه مشکلات کاهش وزن دارد، با کمک مشاور دامپزشک در مورد چگونگی افزایش مصرف مواد مغذی اصلی بدون خطر تصمیم بگیرید.

۲. آیا ممکن است اشتهای سگ باردار تغییر کند؟

در طی هفته های سه و چهار، ممکن است سگ شما کمی حالت تهوع داشته باشد و اشتهای خود را از دست بدهد، شبیه حالت تهوع صبحگاهی در انسان. اگر ناراحتی معده یا از دست دادن اشتها بیش از یک هفته طول کشید یا با بی حالی همراه شد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

در مراحل بعدی بارداری، بدلیل بزرگ شدن رحم، فضای باقی مانده در شکم سگ ممکن است بسیار کوچک باشد، بنابراین برای راحتی بیشتر سگ مان بهتر است وعده غذایی کوچکتری به او بدهیم.

۳. آیا باید قبل از زایمان مصرف غذای او را افزایش دهیم؟

تا زمان آماده شدن سگ ماده برای زایمان، کالری دریافتی وی باید ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. بیشتر سگها تقریباً ۱۲ ساعت قبل از زایمان از غذا خوردن امتناع می کنند. در این زمان مهم است که او را به مصرف آب تشویق کنید تا از کمبود آب و ضعف در هنگام زایمان جلوگیری شود.

پس از زایمان، باید در اسرع وقت مصرف غذای بسیار مطبوع و خوب سگ را از سر بگیرد.

اگر مادر بی تجربه باشد، ممکن است تمایل به ترک توله سگها برای خوردن غذا نداشته باشد و لازم باشد آب و غذا را برای او ببرید.

۴- شیردهی چه تاثیری در نیازهای غذایی وی دارد؟

سگ ماده در دوران شیردهی می تواند از کمبودهای تغذیه ای رنج ببرد زیرا فیزیولوژی او استفاده از مواد مغذی را در اولویت قرار می دهد. اولویت اصلی، شیردهی و رشد توله سگ است و او برای این منظور ذخایر بدن خود را به هزینه سلامتی خود کاهش می دهد، بنابراین، تمام مواد مغذی به مقدار زیاد مورد نیاز است.

عوامل زیادی بر میزان کالری سگ ماده شیرده تأثیر می گذارد، از جمله تعداد و اندازه توله ها، اندازه نژاد و مزاج سگ. به عنوان یک قاعده کلی، در اوج شیردهی باید مصرف سگ ماده را به ازای هر توله سگ ۲۵ درصد بالاتر از آنچه معمولاً برای حفظ  وزن بدن او لازم است، افزایش دهید، اگرچه بهترین گزینه تغذیه ی آزاد است. تغذیه آزاد چیست؟

بیشتر غذاهای تجاری سگ دارای چگالی مواد مغذی کافی، به ویژه محتوای کالری برای حمایت از شیردهی نیستند. تغذیه این محصولات شایعترین علت سو تغذیه است و بنابراین تهیه ماده غذایی پر انرژی برای سگ ماده که به منظور تأمین کلیه مواد مغذی لازم برای سالم نگه داشتن مادر و توله سگ تهیه شده است بسیار مهم است.

۵- غذای توله سگ چه تفاوتی با غذای بزرگسالان دارد؟

غذاهای توله سگ دارای پروتئین بیشتری هستند (۲۸٪ -۳۰٪) و غنی شده با مقادیر بیشتری ویتامین محلول در چربی(K-E-D-A) و محلول در آب(C- ویتامین های گروهB)، مواد معدنی، چربی و سایر ملزومات مورد نیاز توله سگ در حال رشد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *